Artist

Eva Turnová (CZ)

Zveme Vás na autorské čtení z Turnových hájů, jejichž autorkou je bývalá baskytaristka kapely Plastic People of the Universe Eva Turnová, která právě vydala svou devátou knihu sloupků. Sloupky Evy Turnové byly v uplynulých deseti letech pravidelně publikovány v časopisech Instinkt, Reflex, Reportér a Deník. Mají také podobu glos a jsou týdně vysílány na rozhlasové stanici ČRo Plus. V roce 2018 byly sloupky zdramatizovány v divadle Husa na provázku. Jde o hutné minipovídky, hořkohumorné glosy k současnosti, které hravě zachycují absurditu různých situací a zážitků. Příběhy jsou často o tom, že hranice mezi tím, kdy člověk nachází smysl svého každodenního pobytu a kdy propadá zoufalství, je hodně křehká. Témata jsou jednak provařená – láska, vztahy, strach, odpuštění, utrpení; jednak souvisí s prostředím, ve kterém se autorka pohybuje – hraní s kapelou, ale třeba i proces psaní, hraní si se slovy i úplné fabulace. CO VŠECHNO VYŠLO Knihy těchto fejetonů, obohacené vlastními ilustracemi autorky už devátým rokem vycházejí pod značkou Eturnity. Vyšel také výbor z prvních pěti dílů v nakladatelství Argo pod názvem BE100F (best of), a audio kniha „Čtení z Turnových hájů“.

RECENZE Kníže Karel Schwarzenberg: „Tato kniha je jako ideální milenka: útlá, stručná a výstižná.“ Karel Steigerwald, dramatik, scénárista a novinář: „Ženy rády píšou rozsáhlé romány o lásce, v nichž se láska topí v kaši slov, slov, slov... a slova v moři nudných dějů, jimiž se ženy domnívají vyjadřovati celý svět. Rády takové romány také čtou. Ale píší tak i muži. Turnová postupuje jinak: sbírá maličké plíšky života, na něž pár slovy napíše celé romány, velké zprávy o pitvornosti života. K čemu jiní potřebují stovky stran, k tomu Turnová potřebuje strany půl. Čtu ty půlstrany s rozkoší nad inteligencí autorčina cynismu, nad nímž víc lidského už není. Udělat z malé věci velkou je umění prvního řádu. Od dob Vaculíka v šedesátých letech je Turnová druhá osoba, kdo tohle se sloupkem umí.“ Herec ______ Jaroslav Dušek: „Zastaví se vůbec před něčím Eva Turnová? Je jí alespoň něco svaté? Nechá alespoň nějakou nit suchou? Nebo všechno rozsápe ve svých spárech břitkého sarkasmu a ironie? Chce všechny subjekty, o kterých píše, opravdu umístit do svého Turnového háje? Nebo nechá aspoň někoho naživu?

The Latest Albums

Lorem ipsum dolor sit amet of Lorem Ipsum. Proin gravida
lorem quis bibendum

Back to top

Cool V Plotě

Multižánrový festival, který dává prostor samostatně vystupujícím umělcům z celého světa. Festival ukazuje krásu a sílu tvůrčího individua a soběstačnost jedince. Převážně hudební program oscilující mezi mnohými žánry, jako jsou jazz, new folk, soul, elektronická, experimentální hudba, world music a dalšími, je doplněn o autorská čtení, nebo hudební workshopy.